Генеральне консульство України в Ростові-на-Дону

Київ 20:11

100-літній ювілей Української революції 1917–1921 років

27 лютого 2018, 07:49

2018 рік – другий рік 100-літнього ювілею Української революції 1917–1921 років. 1918 р. у перебігу Української революції 1917–1921 рр. був визначальним. Цього року було завершено державне будівництво молодої національної держави – Української Народної Республіки – з усіма її атрибутами: парламентом, виконавчою владою, судовою системою, податками, грошовою і банківською системами, військом, дипломатією.

Саме на початку року, коли російські імперсько-більшовицькі сили намагалися придушити молоду Українську Народну Республіку, Українська Центральна Рада ухвалила IV-й Універсал, проголосивши, що віднині Українська Народна Республіка є «самостійною, ні від кого незалежною, вільною суверенною державою українського народу».

Не бажаючи миритися з втратою України, більшовицька Росія, прикриваючись гаслом про допомогу українському пролетаріату у боротьбі з «буржуазією», наприкінці 1917 р. почала збройний наступ на Україну – «Прийшов грізний час для нашої Батьківщини. Як чорна гайворонь, обсіла нашу Україну російсько-„большевицька“ грабіжницька орда». Так почалася Перша російсько-українська війна.

29 квітня 1918 р. на залізничній станції Крути українські захисники (в основному стрільці Студентського куреню Січових стрільців) вступили у бій з силами червоних військ, які були значно численнішими. Героїчна загибель студентів під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за Незалежну Україну.

Тим часом завершувалася Перша світова війна. Українська Народна Республіка була залучена до участі у Берестейських мирних переговорах, результатом яких стало підписання делегацією УНР мирного договору з Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією і Туреччиною. Підписан­ня Берестейського мирного договору ознаменувало завершення Першої світової війни. Україна стала важливим суб’єктом європейської і світової політики.

УНР та її символіка. Коли прапором України апріорі визнавали синьо-жовтий прапор, а гімном – «Ще не вмерла Україна», то герб вимагав додаткового формального затвердження. Після обговорення і дебатів 25 лютого Центральна Рада затвердила: «Гербом Української Народньої Республіки приймається знак Київської Держави часів Володимира Святого».

Водночас завершувалася підготовка першої Конституції Української Народної Республіки, яку Центральна Рада ухвалила 29 квітня 1918 р. Цим актом фактично було завершено будівництво Української Республіки.

Як не парадоксально, але саме в день ухвалення першої конституції УНР відбувся гетьманський переворот – до влади прийшов П.Скоропадський, а Республіка перетворилася на Українську Державу. Зазначимо, що за часів гетьмана П. Скоропадського Конституція УНР була анульована, а після відновлення УНР, у грудні 1918 р., вона знову стала чинною.

Українські землі, що перебували у складі Австро-Угорської імперії, після її розвалу створили Західно-Українську Народну Республіку (ЗУНР). 1 листопада у Львові почалося повстання, в результаті якого українці встановили свою владу, а 13 листопада проголосили Західно-Українську Народну Республіку – «українська національна територія уконститовується отсим як Українська Держава. Постановляється поробити приготовчі заходи, щоби се рішення перевести в життя». У перших же документах ЗУНР проголошувалося, що лише у соборній державі – майбутнє українського народу.

Одним із найбільших досягнень П. Скоропадського було завершення створення національної Української академії наук (закон від 14 листопада). Першим президентом національної Академії став природознавець, академік Російської академії наук В. Вернадський.

Внутрішня політика гетьмана П. Скоропадського призвела до протистояння з Українським Національним Союзом (УНС), який фактично об’єднував більшість політичних партій. Союз, не погоджуючись з діями П. Скоропадського, почав готувати антигетьманське повстання, яке очолила створена 13 листопада Директорія на чолі з В. Винниченком та С. Петлюрою.

Повстання було успішним, через місяць П. Скоропадський зрікся влади і виїхав з України. 14 грудня проголошено Днем відновлення Української Народної Республіки – було відновлено республіканське законодавство і оголошено про підготовку Трудового конгресу України, що мав би визначити головні напрямки майбутнього держави та нації.